Uzlaşmak Mı Zorlama Stratejileri Mi ?

BY: admin

Blog Yazıları

Yorumlar:Yorum yapılmamış

Elestirmek, ses tonunu yükseltmek, suçlamak, taleplerde bulunmak tehdit etmek, cezalandirmak ve suçluluk duygusuyla manipülasyon, esinizin istediginiz bir seyi yapmasi için onu zorlama girisimleridir. Bu zorlama stratejilerinde aslinda kötü niyet yoktur. Belki siz istediginiz sonucu elde edersiniz ama, bedeli çok agir olabilir.
Bu stratejiler, karsilikli saygiya dayanan bir is birligi yerine, esiniz kontrolünüz altinda tutmanizi saglar. Bunlar, olumsuz stratejilerdir ve tercihleriniz yerine, istemediginiz seylere odaklanmaniza yol açabilirler. Esiniz düsünceli bir ekip arkadasi olmak istese de, aranizda olumsuz duygular yesermesine neden olurlar. Zorlama stratejileri, sinir ihlali konusunda da savunma mekanizmalarimizin gelismesine olanak tanir. Zehirli mesajlarda ise, iliskinizin iyiye degil, kötüye gitmesine yol açarlar. Daha da önemlisi, esinizin kaygilarini bir yana atmaniza zemin hazirlarlar.
IS HAYATININ GEREKLERININ OLUMSUZ YANSIMALARI…

E (erkek) ve K (kadin ) birbirlerini çok seven, çok yetenekli ve meslek sahibi bir çift, ama zorlama stratejilerinin kurbani olmuslardi. Ikisinin de anne babalari bosanmisti ve anne babalarinin evliliklerinde basarili olmadiklarinin farkina varip, onlarin yasadiklari bunalimli evlilik kaliplarini kirabilmek istiyorlardi. Erkek çok öfkeliydi. Her aksam yemekte esi kendisine öglen yemegini kiminle birlikte yedigini soruyordu. Erkek esinin sorularini hep kendisini kontrol altinda tutabilmek için sordugunu düsünüyordu. Önceleri sabirli davrandi, ama sonunda,  Benim polise gereksinimim yok! Beni ne zannediyor?   diye düsünmesine yol açti. Esinin is yasamini sorgulamaktan vazgeçmesi için bir takim zorlama stratejileri kullanmaya basladi:
  TALEPLER –  Kiminle yemek yedigimi sormaktan vazgeç!
  SUÇLAMA –  Bana her gün bu sinir bozucu sorulari sormakla sorun yaratiyorsun. Sana bu isten vazgeçmeni söylememe karsin bu davranislarin israrla sürdürüyorsun.
  ELESTIRI- Çok müdahalecisin!
  TEHDIT-  Bu soruyu sormaktan vazgeçmezsen, sonunda bir iliskiye girecegim.
  CEZA –  Yarin isten sonra içmeye gidiyorum. Bana böyle davranirsan sonunda olacak buydu!
 BASKI-   Konusmayi kes! Bana bu soruyu sorma dedim sana!
  SUÇLULUK DUYGUSUYLA MANIPÜLASYON-   Ben sana böyle bir soru soruyor muyum? Bana güvenmek zorundasin. Her dakika beni kontrol edemezsin!
Bu zorlama stratejilerinden her biri kadin boyun egmesine neden olabilirdi, ama içermesinin ya da direnç göstermenin bedeli yüksek olabilirdi. Kadin ögle yemekleri konusunda soru sormaktan vazgeçebilirdi ve böylelikle erkek istedigini elde etmis olurdu. Kadin kaygilarini göz önünde bulundurmadigi için iliskilerindeki güvensizlik ortadan kalkmaz, ama sadece bastirirdi.
HASSAS KONULARDA ISLERI YOLUNA KOYMA SOHBETLERI
Erkek sinirliydi, çünkü esi her gece öyle yemegini isyerindeki güzel kadinlardan biriyle yiyip yemedigini sorguluyordu. O da elestirildigimi düsünüp, sinirleniyor ve gecenin geri kalan kismini gergin bir biçimde geçiriyorlardi. Simdi bu tartismalarini nasil isleri yoluna koyma sohbetlerine çevirdiklerine ve bulduklari ilginç çözüme:
Asama 1 : duygulariniza kulak verin; ne hissediyorsunuz?
Kadinin, esinin çalistigi mimarlik bürosundaki kadinlarla olan iliskisi hakkindaki rahatsizlik duygulari son bulmamisti.
Asama 2 : ikilemi tanimlayin.
K: Kadinca duygularim bana onun seni bastan çikarmaya çalistigini söylüyor. Bu yüzden de her gece ögle yemegini kiminle yedigini soruyorum sana
Asama 3 :ricada bulunun
E: Onunla yalniz yemege çikmazsan sevinirim, ama bir grup yemegi elbette sorun degil. Buna hayir der misin?
Asama 4 :esinizin kaygilarini anlamak için yanitina kulak verin
E: Tabi ki , aslinda beni rahatsiz eden , bana güven duymaman. Konrol etmen…Bu duygu hiç hosuma gitmiyor
Asama 5 :buldugunuz çözümü uygulamaya koyun
E: Birlikte çalisirken o kadar yogunuz ki isyerinde ya da disarida alelacele yiyoruz, isyerindeki esas sorun oradaki havadan hoslanmamam. Bazen farkli bir sirkete mi geçsem diye düsündügüm oluyor, ama bu kadar iyi ekonomik sartlar sunan bir is bulabilir miyim bilmiyorum
K: Is konusunda kararin ne olursa olsun, seni destekleyecegimi unutma
Freud isleri gerçek bir anlamda paylasilmasinin saglikli bir yasam için çok gerekli oldugunu söylemistir. Saglikli insani, çalisabilen ve sevebilen insan olarak tanimlamistir. Bu formülü, saglikli bir çift, üzerlerine düsen isleri yapabilen ve birbirlerini sevebilen bir çift olarak daha da genisletebiliriz.
Yasamak çok kisa degildir ve saygili olmaya ayiracak zaman her an bulunabilir.

Uzm.Dr. Sevilay ZORLU
Psikiyatrist & Psikoterapist