CİNSELLİĞİ YILLAR DEĞİL… BEYNİNİZ ÖLDÜRÜYOR…

BY: admin

Blog Yazıları

Yorumlar:Yorum yapılmamış

Uzmanlar uyarıyor: İşleyen demir ışıldar

? En önemli cinsel organ beyin. Cinsellik beyinde başlar. Doyurucu bir cinsellik için önce ona inanmak gerekir. “CİNSELLİK İÇİN ÇOK YAŞLI OLDUĞUMUZU” düşünmemek önemli.

? Bütün dünyada ortalama yaşam süresi artıyor. 1900’lü yılların başında ortalama yaşam süresi 49 yıldı ve kadınlar menopoz yaşına girmeden ölüyorlardı. Bugün ise MENOPOZ SONRASI DÖNEM 40 YIL.

? Yaşlıların büyük kısmı (yaklaşık %70) FİZİKSEL YAKINLIKTAN, DUYGUSALLIKTAN HOŞLANIYOR, CİNSEL FANTEZİLERİ OLDUKÇA FAZLA VE KARŞI CİNSLE İLGİLİ. Cinsel birleşme olmadan dokunma, okşama ve okşanmaktan hoşlanan kadınların oranı ise % 64. Erkeklerde bu oran % 82.

? Cinsel yönden aktif olan yaşlı kadınların, cinsel istek düzeyleri daha yüksek. Cinsel doyuma daha fazla ulaşıyorlar, cinsel tercihlerini daha rahatlıkla belirtiyorlar.

? Yaşamın daha erken dönemlerinde cinsel olarak aktif olanlar ileri yaşlarda da cinsel olarak aktif olmaya devam ediyorlar.

? Yaşlanan bir kadında (veya erkekte) cinselliğin devamı sadece bedene bağlı değil. Cinsel performansı üzerine çok fazla meşgul olmanın yarattığı stres nasıl yaşlanan erkeklerde sertleşme sorununu tetikliyorsa kadınlarda da cinsel uyarılma eksikliğine yol açıyor.

? Tüm cinsel yaşamları boyunca vajinal ıslaklığın derecesine bakarak kadının uyarılma derecesini saptamaya alışmış olan eşler için “KURULUK EŞİTTİR CİNSEL İSTEK YOKSUNLUĞU”… Böyle bir yanlış bilgi her iki tarafın da cinselliği başlatmasını engelleyebiliyor.

? Birçok kadın sağlıklı gıda satan dükkanlardan alışveriş yaparak doğal yoldan menopoz yakınmalarından kurtulacaklarını düşünüyorlar. Ancak, doğal tedavi her zaman daha güvenli ve daha iyi değil.

? Gençlik yıllarında güzel anıların birikmesi, güzel cinsel anılarla yaşlanmanın mihenk noktası. Yeter ki çiftler yaşlanmadan ilişkinin “şehvet” dozunu azaltıp, “şefkat” dozunu fazla yükseltmesinler.

Uzmanlar, “işleyen demir pas tutmaz, ışıldar” uyarısını yapıyorlar.

YAŞLILIKLA BİRLİKTE…NELER DEĞİŞİYOR?...

? Kişilikte ve ruhsal yapıda değişiklikler oluşur.

? Kişilikte değişmezlik görülür. Yeniliklerden korkma (neofobi), yeni fikirleri kabul etmede zorluk gözlenir.

? Çevreyle ilgilenme azalabilir. Kişinin sosyal ilişkileri daha derin ve daha

seçici olur. Eskiye özlem artar.

? Beden sağlığı ile ilgilenme artar.

? Depresyona yatkınlık artar. Bu yatkınlığın nedeni kayıplarla ilgilidir. Eş,

arkadaş kaybı, fiziksel sağlığın kaybı, çeşitli organların işlevlerini yerine

getirememesi, sosyal çevre kaybı, ekonomik kayıplar, zihinsel işlevlerdeki

kayıplar.

? Zihinsel değişikliklerin başında yeni bilgileri öğrenmede zorluk, dikkati

verme ve yoğunlaştırmada sorun, bellekteki bilginin hatırlanmasında problem, sorunlarla baş etme, sorunları çözmede zorluk, konuşulanları kavramada zorluk gelir.

? Buna karşın yaşlıda ilerleyen yıllar boyunca biriken bilgide ve sözel

becerilerde artış görülür. Yaşla yaşama bağlı deneyim artar. Yaşlıda iyi

bir muhakeme, iyi bir karar verme yetisi vardır.

? Yaşlılıkta oluşabilecek kişilik, psikolojik ve beyin işlevlerindeki Değişikliklerle  ilgili yoğun çalışmalar olduğu halde yaşlılık cinselliği konusu ancak son 15-20 yıldır yoğun bir şekilde araştırılıyor.

Uzm.Dr. Sevilay ZORLU

Psikiyatrist &  Psikoterapist

www.antalyaterapipsikiyatri.com

www.antalyacinselterapi.com

Şirinyalı Mh. İsmet Gökşen Cad.

1528 S. Şahbaz Apt. K:2 D:5

Tel: 0 (242) 316 98 99

facebook.com/antalyaterapipsikiyatri

psikiyatristsevilay.zorluiiHYPERLINK “mailto:[email protected]”@facebook.com

twitter/ Dr.SevilayZorlu